apel la hotarare de anulare decizie pensie

panaitl49
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 23, 2023 10:45 am

apel la hotarare de anulare decizie pensie

Mesaj de panaitl49 » Vin Iun 23, 2023 10:51 am

Buna ziua,
Sotul meu a depus contestatie la decizia de pensionare deoarece Casa de pensii nu a luat in considerare adeverinta de venituri in acord global. A castigat dreptul de a i se recalcula pensia, insa Casa de pensii a depus apel. A primit comunicare sa depuna Intampinarea in 15 zile. Ce se intampla daca nu depune Intampinare? Se pierde procesul automat sau se judeca apelul fara alte probe si se da un verdict? Adica se poate respinge apelul Casei de pensii chiar daca nu depune Intampinarea?

Multumesc.

Irina
Mesaje: 9
Membru din: Joi Dec 15, 2022 9:07 am

Re: apel la hotarare de anulare decizie pensie

Mesaj de Irina » Mar Iul 11, 2023 12:02 pm

Buna ziua,
Potrivit art. 477 alin.1 din C. pr.civ."Instanţa de apel va proceda la rejudecarea fondului în limitele stabilite, expres sau implicit, de către apelant, precum şi cu privire la soluţiile care sunt dependente de partea din hotărâre care a fost atacată."

Potrivit art. 478 din C. pr.civ.
"(1) Prin apel nu se poate schimba cadrul procesual stabilit în faţa primei instanţe.
(2) Părţile nu se vor putea folosi înaintea instanţei de apel de alte motive, mijloace de apărare şi dovezi decât cele invocate la prima instanţă sau arătate în motivarea apelului ori în întâmpinare. Instanţa de apel poate încuviinţa şi administrarea probelor a căror necesitate rezultă din dezbateri."

Așadar, instanta de apel va judeca cauza indiferent daca depuneti sau nu întâmpinare.
Succes!

Scrie răspuns