Articole din lege

toto24
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 04, 2023 6:33 pm

Articole din lege

Mesaj de toto24 » Lun Sep 04, 2023 6:41 pm

Buna ziua,
M am inspirat din pagina dumneavoastră si am realizat trei cereri de chemare in judecata. Deși, am citit majoritatea subiectelor existenta in forum, nu mi am regăsit nedumerirea. Si anume, daca eu nu știu cu exactitate articolele din lege, in care se regăsesc abuzurile comise, eu pot scrie doar povestea si las totul la latitudinea instanțelor. Locuiesc intr un mic imobil, in care primii doi ani totul a fost bine. După doi ani de zile, a apărut aici o alianța, care cu forța au realizat împrejmuiri si locuri de parcare, efectiv cu forța. Ei bine, ei se țin de tot felul de intimidări, lumea este intimidata. Plătim un administrator din anul 2017 si nu dorește sa vina si ne tine aici blocați. Am decis sa mă adresez instanței, deoarece aceasta alianța pentru a si impune modul de gândire, mai altoiește si oameni pe aici, se tin de tot felul de vandalisme. Revin la întrebarea, daca eu nu pot identifica in lege abuzurile, pot depune singur acțiunea sau trebuie sa apelez la un jurist? Mulțumesc.

Irina
Mesaje: 9
Membru din: Joi Dec 15, 2022 9:07 am

Re: Articole din lege

Mesaj de Irina » Mar Sep 05, 2023 9:55 am

Buna ziua,
Va puteti depune singur actiunea la registratura instantei careia doriti sa va adresati.
Aveti aici model de cerere de chemare in judecata: https://singur-in-instanta.ro/model-cer ... n-judecata

In ceea ce priveste articolele din lege pe care ati precizat ca nu le stiti, conform art.196 din Codul de procedura civila ( vezi aici: https://singur-in-instanta.ro/Legea-nr- ... ura-civila) : ” Cererea de chemare în judecată care nu cuprinde numele şi prenumele sau, după caz, denumirea oricăreia dintre părţi, obiectul cererii, motivele de fapt ale acesteia ori semnătura părţii sau a reprezentantului acesteia este nulă.”

Asadar, faptul ca nu precizati in cuprinsul cererii motivele de drept pe care se intemeiaza aceasta, nu va duce la considerarea ei de catre instanta ca nula, fiind suficient sa precizati motivele de fapt ( ” povestea”).

Insa, recomandabil este sa incercati sa precizati textele de lege in baza carora intelegeti sa formulati cererea.

Succes!

toto24
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 04, 2023 6:33 pm

Re: Articole din lege

Mesaj de toto24 » Mie Sep 06, 2023 2:55 pm

Mulțumesc. Mulțumesc mult. Apreciez mult tare raspunsul.

Scrie răspuns