cine sunt mostenitorii legali?

mimi
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 05, 2023 1:28 pm

cine sunt mostenitorii legali?

Mesaj de mimi » Mar Sep 05, 2023 1:37 pm

Am urmatoarea situatie: in urma decesului parintilor, Elena mosteneste 1/3 din averea acestora dar nu intra in posesia mostenirii si pretinde ca a renuntat la mostenire in favoarea surorilor sale. Dupa 5 ani, Elena moare, lasand in urma sotul supravietuitor - Ion si fiul adult - Geo. Nu se dezbate succesiune pentru ca aparent nu exista niciun bun ramas in urma definctei. Sotul supravietuitor - Ion se recasatoreste cu Florica si moare dupa 20 de ani, lasand in urma sotia nr. 2 - Florica, si fiul din prima casatorie - Geo. In anul 2023 fiul (Geo) afla ca mama sa (Elena) nu a renuntat la mostenirea dupa parintii ei si doreste sa faca succesiunea. Cine sunt mostenitorii legali ai averii ramase in urma mamei Elena? Multumesc
Ultima oară modificat Mie Oct 11, 2023 12:56 pm de către mimi, modificat 1 dată în total.

Irina
Mesaje: 9
Membru din: Joi Dec 15, 2022 9:07 am

Re: cine sunt mostenitorii legali?

Mesaj de Irina » Mar Sep 12, 2023 12:24 pm

Buna ziua. Imi pare rau, dar nu se intelege exact situatia. Ati spus ca mama a mostenit 1/3 din averea parintilor, deci nu a renuntat la mostenire la momentul deschiderii succesiunii.

mimi
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 05, 2023 1:28 pm

Re: cine sunt mostenitorii legali?

Mesaj de mimi » Mie Oct 11, 2023 1:24 pm

Da, mama nu a renuntat la mostenire dar nici nu a intrat in posesie. Mai mult decat atat, niciodata nu a spus familiei ca nu a renuntat iar ceilalti mostenitori ai parintilor au tinut ascunsa aceasta informatie.

Scrie răspuns