partea mea din mostenire

andrei
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2020 11:38 am

partea mea din mostenire

Mesaj de andrei » Mar Mar 10, 2020 11:41 am

Buna ziua, as avea si eu nevoie sa aflu cat mi-ar reveni din mostenirea tatalui meu.
Precizez ca mama mea inca mai traieste si mai am inca un frate in viata si o sora ce a murit.
Multumesc.

Sorin
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 14, 2020 10:06 am

Re: partea mea din mostenire

Mesaj de Sorin » Mar Mar 10, 2020 4:24 pm

Daca tatal dvs. nu a lasat un testament, conform art. 975 alin.3 din Codul civil, copiii persoanei decedate ce vin impreuna cu sotul supravietuitor la mostenire, au dreptul la 3/4 din mostenire indiferent de numarul lor. Ulterior, partea din moştenire care li se cuvine copiilor persoanei decedate se împarte între aceştia în mod egal indiferent daca acestia vin la imparteala in nume propriu sau prin reprezentare succesorala ( este cazul surorii dvs. ce a murit. Daca sora are copii in viata, acestia vin la imparteala sa primeasca partea ce i-ar fi revenit mamei lor).

Deci, partea dvs. din mostenire va fi de 3/12, daca la imparteala vin fratele dvs si copiii surorii decedate, respectiv 3/8 daca vine doar fratele dvs.

Daca tatal dvs. a lasat un testament si a impartit intregul sau patrimoniu, o parte din el sau doar anumite bunuri din el, aveti dreptul la o rezerva succesorala, indiferent de imparteala facuta de persoana decedata prin testament.

Astfel, conform art. 1086 din Codul civil „ Rezerva succesorală este partea din bunurile moştenirii la care moştenitorii rezervatari au dreptul în virtutea legii, chiar împotriva voinţei defunctului, manifestată prin liberalităţi ori dezmoşteniri.”

In cazul dvs, rezerva dvs. succesorala va fi 3/24 din mostenire daca la imparteala vin fratele dvs si copiii surorii decedate, respectiv 3/16 daca vine doar fratele dvs.

andrei
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2020 11:38 am

Re: partea mea din mostenire

Mesaj de andrei » Mie Mar 11, 2020 1:00 pm

Multumesc

Scrie răspuns