Intentare proces civil

unboxed101
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 29, 2024 2:24 am

Intentare proces civil

Mesaj de unboxed101 » Mie Mai 29, 2024 2:42 am

Buna seara, doresc sa intentez un proces civil, nu am avocat, și nici nu doresc unul. Întrebarile mele sunt de natură mai mult organizatorică, in sensul in care am întocmit cererea conform unui model folosit de altcineva în aceeași speță cu succes, am adunat dovezile care constau în înscrisuri și am indicat martori în cerere, am platit taxa de timbru. Întrebările mele sunt: ce fac mai departe, cate copii printez, una pentru fiecare parte și una pentru instanta, numerotez paginile, daca da, pot sa o fac cu pixul (mă refer atât la cerere, car și la memoriu și înscrisuri)? Copiile trebuie sa aiba pe ele mențiunea "conform cu originalul" și semnătura mea pe fiecare pagina? Este necesar un opis? După ce primesc intampinarea trebuie sa dau și un răspuns? După ce se pronunță judecătorul trebuie sa fac cerere pentru ca decizia sa devina definitiva sau termenul de 30 de zile incepe sa curga de la pronuntare?
Înțeleg daca nu-mi pot fi răspunse toate întrebările, as avea nevoie macar să îmi indicați unde găsesc în scris o procedura sau pașii de urmat pe rând, cumva tehnicalitatile astea birocratice, nu se găsesc nicăieri.

Știu că sunt o grămadă de pensionari și procesomani care fac asta pe banda rulanta, pentru că au dreptul, însă mă gândesc că totuși există niște reguli pe care le-au învățat de-a lungul timpului, as vrea sa știu și eu care sunt, ca sa nu mă lovesc de vreo tantica de la ghișeu care nu îmi primește cererea.
Vă mulțumesc!

Irina
Mesaje: 10
Membru din: Joi Dec 15, 2022 9:07 am

Re: Intentare proces civil

Mesaj de Irina » Joi Mai 30, 2024 4:07 pm


Scrie răspuns